استانداردهای ASME تعریف شده در این وبسایت

درباره انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (American Society of Mechanical Engineers)

استانداردهای ASME تعریف شده در این وبسایت

B16.10 ابعاد جلو به جلو و پشت به پشت شیرها

این استاندارد ابعاد جلو به جلو (face-to-face) و پشت به پشت (end-to-end) شیرهای مستقیم، و همچنین ابعاد مرکز به جلو (center-to-face) و مرکز به انتهای (center-to-end) شیرهای زاویه‌ای را پوشش می‌دهد.

هدف از این استاندارد کسب اطمینان از نصب و راه‌اندازی مناسب شیرها با توجه به مواد داده شده، اندازه نوع، طبقه بندی و اتصال انتهایی است.

B16.11 اتصالات فورج شده، ساکت ولد و رزوه ای

این استاندارد درجه بندی، ابعاد، تلورانس‌های ابعادی، نشانه‌گذاری و شرایط مواد را برای جوشکاری سوکتی و اتصالات فورج شده دنده‌ای پوشش می‌دهد.

این اتصالات در کلاس‌های 2000، 3000، و 6000 برای اتصالات با انتهای دنده ای(threaded end fittings) و کلاس‌های 3000، 6000، و 9000 برای اتصالات با انتهای جوشکاری ساکت ولد (socket weld end fittings) تخصیص یافته‌اند.

B16.20 واشرهای فلزی برای فلنج‌های لوله: اتصال حلقه‌ای (RING-JOINT)، اسپیرال وند(SPIRAL-WOUND) و جکت دار شده (JACKETED)

این استاندارد مواد، ابعاد، تلورانس ابعادی و نشانه‌گذاری را برای واشرهای فلزی اتصال حلقه‌ای، واشرهای اسپیرال وند و واشرهای فلزی جکت دار شده (دو جداره) پوشش می‌دهد.

این واشرها از لحاظ ابعادی برای فلنج‌های توصیف شده در مراجع استانداردهای فلنج یعنی ASME B16.5, ASME B16.47, API Specification 6A و ISO 10423 بسیار مناسب هستند.

این استاندارد واشرهای فلزی اسپیرال وند و همچنین واشرهای فلزی دوجداره را برای استفاده به همراه فلنج‌های صفحه تخت (flat-face flanges) و فلنج‌های صفحه برجسته (raised-face ) پوشش می‌دهد.

B16.21واشرهای تخت غیرفلزی برای فلنج‌های لوله

این استاندارد انواع، اندازه‌ها، مواد، تلورانس ابعادی و نشانه‌گذاری را برای واشرهای تخت غیرفلزی پوشش می‌دهد. این واشرها از لحاظ ابعادی برای استفاده به همراه واشرهای توصیف شده در استانداردهای مرجع فلنج‌ها مناسب هستند.

B16.25 اتصالات با جوش لب به لب

این استاندارد آماده سازی اتصالات با  جوش لب به لب (buttwelding ends) را برای اتصال درون یک سیستم لوله‌کشی توسط جوشکاری پوشش می‌دهد. این استاندارد شامل الزاماتی برای جوشکاری کونیک شده، برای شکل‌دهی داخلی و خارجی قطعات دارای دیواره سنگین، و برای آماده سازی انتهای داخلی (شامل ابعاد و تلورانس‌های ابعادی) می‌شود. پوشش‌دهی این استاندارد شامل آماده سازی برای اتصالات به صورت موارد زیر است: حلقه‌های بدون حامی؛ اسپلیت یا حلقه‌های حمایت شده ناپیوسته؛ جامد یا حلقه‌های حمایت شده پیوسته؛ حلقه‌های داخلی قابل مصرف؛ جوشکاری قوس گاز تنگستن (GTAW) مربوط به جریان عبوری.

B16.28 زانوهای شعاع کوتاه با جوش لب به لب  با فولاد شکل پذیر و زانو های ۱۸۰ درجه (RETURNS)

نکته: این استاندارد با ASME B16.9 جایگزین شده است.

B16.34 شیرهای فلنج‌دار، دنده‌ای و اتصال جوشی

این استاندارد بر سازه‌های جدید اعمال می‌شود و نرخ‌های دمایی – فشاری، ابعاد، تلورانس‌های ابعادی، مواد، شرایط معاینه غیرتخریبی، آزمایش‌ها، و نشانه‌گذاری را برای شیرهای چدنی، فرج شده، ساخته شده فلنج شده، دنده‌ای، اتصال جوشی و شیرهای بدون فلنج از جنس فولاد، آلیاژی بر پایه نیکل، و سایر آلیاژهای نشان داده شده در جدول 1، پوشش می‌دهد.

شیرهای بدون فلنج یا ویفری، انواع پیچی (bolted) یا از طریق پیچ خوردن (through-bolt)، که بین فلنج‌ها یا در مقابل یک فلنج نصب می‌شوند بعنوان شیرهای فلنج شده انتهایی محسوب می‌شوند. قوانین جایگزین برای NPS 2½ یا شیرهای کوچکتر در پیوست اجباری V داده شده‌اند.

 

B16.36 فلنج‌های اوریفیس

این استاندارد فلنج‌هایی را پوشش می‌دهد که دارای اتصالات تفاضلی فشاری ارویفیس باشند (همانند مواردی که توسط استاندارد B16.5 پوشش داده می‌شود).

پوشش این استاندارد به این موارد محدود می‌شود: (a) فلنج‌های گلودار جوشی کلاس 300، 400، 600، 900، 1500 و 2500؛ (b) نوع دنده‌ای و اسلیپون (Slip on ) کلاس 300

B16.47 فلنج‌های فولادی با قطر بزرگ: NPS 26 تا NPS 60 بر اساس استاندارد متریک / اینچ

این استاندارد نرخ‌های دمایی – فشاری، ابعاد، تلورانس‌های ابعادی، مواد، نشانه‌گذاری و تست کردن برای فلنج‌های لوله در سایز NPS 26 تا NPS 60 در کلاس‌های300، 400، 600 و 900 پوشش می‌دهد. فلنج‌ها ممکن است که چدنی، فورج شده، یا مواد تخت (فقط برای فلنج کور) باشند که در جدول 1A لیست شده‌اند. شرایط و همچنین توصیه‌هایی در این مورد با در نظر گرفتن پیچ‌ها و واشرها در این استاندارد گنجانده شده است.

نکته: ASME بسیاری از استانداردهای MSS-SP44 را در B16.47 Series A و همچنین تعداد زیادی از استانداردهای API 605 Specification را در B16.47 series B گنجانده است. آن‌ها همچنین استانداردهای کور را نیز در این دو بخش قرار داده‌اند. باید به خاطر داشته باشید که این بخش‌ها فقط شامل  فلنج گلودار جوشی و کور می‌شوند.

برای سایر فلنج‌ها با سایزهای بیش از NPS 24 باید به یکی از استانداردهای صنعتی (که به طور خودکار توسط ASME پوشش داده می‌شوند) یا کد بویلر فلنج‌ها مراجعه شود. اگر در مورد انتخاب مناسب‌ترین فلنج برای کاربرد خود نیاز به کمک دارید می‌توانید به صورت رایگان با من تماس بگیرید.

B16.48 خطوط لوله خالی

این استاندارد نرخ‌های فشاری – دمایی، مواد، تلورانس ابعادی، نشانه‌گذاری و آزمایش کردن را برای کاربرد خطوط لوله خالی در سایزهای NPS 1/2 تا NPS 24 برای نصب بین فلنج‌های ASME B16.5 در کلاس‌های فشاری 150، 300، 600، 900، 1500 و 2500 را پوشش می‌دهد. این ابعاد برای برای لوله‌های خالی ساخته شده از مواد ذکر شده در جدول 1 مناسب هستند.

B16.49 خم‌های القایی جوش خورده لب به لب، فولاد شکل پذیر، ساخته شده توسط کارخانه برای سیستم‌های توزیع و انتقال

این استاندارد طراحی، مواد، ساخت، آزمایش کردن، نشانه‌گذاری و شرایط بازرسی را برای خم‌های خطوط لوله ایجاد شده توسط کارخانه مربوط به مواد کربن استیل با خصوصیات شیمیایی و مکانیکی کنترل شده پوشش می‌دهد، که معمولاً توسط فرایند خم کردن القایی به همراه یا بدون خطوط مماسی تولید و ساخته می‌شوند.

این استاندارد خم‌های القایی را برای سیستم‌های لوله‌کشی انتقال و توزیع پوشش می‌دهد (از جمله استانداردهای ASME B31.4, B31.8 و B31.11). لوله‌کشی فرایندی و نیروگاهی شرایط و مواد کاملاً متفاوتی دارند که ممکن است برای توصیف و تجزیه بیشتر در اینجا مناسب نباشند و بنابراین آنها در این استاندارد گنجانده نشده‌اند.

B16.5 فلنج‌های لوله و اتصالات فلنج‌دار : NPS 1/2 تا NPS 24

این استاندارد نرخ‌های فشاری – دمایی، مواد، ابعاد، تلورانس ابعادی، نشانه‌گذاری، آزمایش کردن و روش‌های اختصاصی باز برای فلنج‌های لوله و اتصالات فلنج دار را پوشش می‌دهد. این استاندارد شامل: فلنج‌های با نرخ کلاس اختصاصی 150، 300، 400، 600، 900، 1500 و 2500 در سایزهای NPS 1/2 تا NPS 24 می‌شوند که همراه با شرایط بر اساس استانداردهای متریک و واحد آمریکایی داده شده‌اند.

واحدهای عرفی به همراه قطر پیچ‌ها و سوراخ‌های پیچ فلنج در واحد اینچ بیان شده‌ند؛ اتصالات فلنج شده با نرخ کلاس اختصاصی 150 و 300 در سایزهای NPS 1/2 تا NPS 24 با الزامات داده شده در هر دو سیستم متریک و امریکایی بیان شده‌اند.

واحدهای عرفی به همراه قطر پیچ‌ها و سوراخ‌های پیچ فلنج در واحد اینچ بیان شده‌ند؛ اتصالات فلنج شده با نرخ کلاس اختصاصی 150 و 300 در سایزهای NPS 1/2 تا NPS 24 که در پیوست G ذکر شده‌اند فقط براساس واحدهای عرفی آمریکایی بیان می‌شوند.

این استاندارد به فلنج‌ها و اتصالات فلنج‌شده ساخته شده از چدن یا مواد فورج شده و همچنین به فلنج‌های کور و فلنج‌های کاهشی معین ساخته شده از چدن، فورج شده یا مواد مسطح محدود می‌شوند.

همچنین این استاندارد شامل الزامات و توصیه‌هایی است که در مورد فلنج‌های پیچی، واشرهای فلنج و اتصالات فلنج صادر شده‌اند.

B16.9 اتصالات با جوش لب به لب  از فولاد شکل پذیر ساخته شده در کارخانه

این استاندارد ابعاد کلی، تلورانس‌های ابعادی، نرخ‌ها، آزمایش کردن، و نشانه‌گذاری را برای اتصالات جوش لب به لب کربن استیل  با فولاد شکل پذیر و آلیاژ استیل در اندازه‌های NPS 1/2 تا NPS 48 پوشش می‌دهد. این استاندارد همچنین ضخامت دیواره اتصالات قابل تولید را پوشش می‌دهد. این استاندارد اتصالات جوش خورده لب به لب با مقاومت خوردگی در فشار کم را پوشش نمی‌دهد. بخش MSS SP-43 در مورد اتصالات جوش لب به لب فولاد زنگ نزن شکل پذیر (Wrought Stainless Steel Butt-Welding Fittings) را ببینید.

B1.20.1 – لوله رزوه ای موضوع این استاندارد، اهداف کلی، اینچ

استاندارد ملی آمریکا، ابعاد و تأیید نصب لوله‌های موضوع این استاندارد را برای اهداف کاربردی پوشش می‌دهد. استاندارد B1.20.1 یک بازبینی و تجدید نظر از استاندارد ANSI B2.1-1968 است.

B1.20.2M لوله رزوه ای  موضوع این استاندارد، 60 DEG. اهداف کلی، متریک

این استاندارد یک تبدیل متریک است که به طور وسیعی ASME B1.20.1-1983 را پذیرفته است.

استاندارد لوله موضوعه، اهداف کلی (اینچ)، لوله‌های موضوعه
NPT Taper (Pipe Threads, General Purpose (Inch) Standard NPT Taper Pipe Threads)

کمیته استاندارد ASME B1 این مبدل واحد متریک را به منظور تشویق استفاده جهانی و پذیرفتن شرایط NPT Pipe Thread آماده سازی کرده است.

برای استفاده آسانتر، محصولات موضوعه و تأیید نصب در این استاندارد گنجانده شده‌اند. هیچگونه تغییری در طراحی‌های و تأیید نصب وجود ندارد.

B36.10Mلوله بدون درز و درزدار  از فولاد شکل پذیر

این استاندارد، استانداردسازی لوله‌های استیل شکل پذیر بدون درز و درزدار  را برای کاربرد در فشار و دمای بالا و پایین مورد پوشش قرار می‌دهد. واژه لوله استفاده شده در این استاندارد شامل هرگونه لوله و محصولات لوله‌ای می‌شود که ابعاد آنها امکان استفاده از آنها را در لوله کشی و خطوط لوله فراهم می‌کند. لوله‌های با اندازه NPS 12 (DN 300) و کمتر قطر اسمی خارجی بزرگتری نسبت به اندازه‌های متناظر خود دارند. در مقابل، قطر خارجی این لوله‌ها از لحاظ عددی میزان اندازه را برای همه اندازه‌ها مشخص می‌کند و به کمک آن قابل تعیین هستند.

B36.19M لوله فولاد زنگ نزن

این استاندارد استانداردسازی ابعاد لوله فولاد زنگ نزن شکل پذیر درزدار و بدون درز را پوشش می‌دهد. واژه لوله استفاده شده در این استاندارد شامل هرگونه لوله و محصولات لوله‌ای می‌شود که ابعاد آنها امکان استفاده از آنها را در لوله کشی و خطوط لوله فراهم می‌کند. لوله‌های با اندازه NPS 12 (DN 300)  و کوچکتر قطر اسمی خارجی بزرگتری نسبت به اندازه‌های متناظر خود دارند. در مقابل، قطر خارجی این لوله‌ها از لحاظ عددی میزان اندازه را برای همه اندازه‌ها مشخص می‌کند و به کمک آن قابل تعیین هستند. ضخامت دیواره برای اندازه‌ها 14 تا 22 شامل رده 10S، برای اندازه 12 شامل 40S، و برای اندازه‌های 10 و 12 شامل رده 80S می‌شوند و مشابه با موارد ذکر شده در استاندارد ANSI/ASME B36.10 نیستند. پسوند “S” در شماره رده برای ایجاد تفاوت لوله B36.19M از لوله B36.10M استفاده می‌شود. استاندارد ANSI/ASME B36.10 شامل سایر ضخامت لوله‌ها می‌شود که از لحاظ تجاری همراه با مواد از جنس فولاد زنگ نزن در دسترس هستند.

PCC-1 دستورالعمل‌هایی برای اتصال فلنج پیچ‌شده مرزی تحت فشار (GUIDELINES FOR PRESSURE BOUNDARY BOLTED FLANGE JOINT ASSEMBLY)

دستورالعمل‌های مونتاز اتصال فلنج پیچ شده (BFJA) توصیف شده در این سند بر اتصالات فلنج شده مرزی تحت فشار به همراه واشرهای نوع حلقه‌ای اعمال می‌شوند که به طور کامل به همراه این سیکل توسط حفره‌های پیچشی و بدون تماس خارجی با این سیکل محصور شده‌اند. با انتخاب ویژگی‌های مناسب برای نیاز یا خدمات خاص، این دستورالعمل‌ها می‌توانند برای توسعه مؤثر مونتاژ تولید برای طیف وسیعی از اندازه‌ها و شرایط خدماتی تعیین شده توسط صنعت مورد استفاده قرار گیرند. دستورالعمل‌های عیب یابی BFJA ها در هنگام کاهش عملکرد نیز در این سند ذکر شده است (ضمیمه P).