استاندارد های لوله و اتصالات API

درباره موسسه نفتی آمریکا (American Petroleum Institute)

استانداردهای شیرآلات

API STD 250

اندازه‌گیری، انتخاب و نصب و راه‌اندازی دستگاه‌های فشارشکن استفاده شده در پالایشگاه‌ها و صنایع مرتبط برای تجهیزاتی که از بالاترین فشار مجاز کاری یعنی psig 15(kPag 103) برخوردارند.

این استاندارد بر اندازه‌گیری و انتخاب دستگاه فشارشکن (کاهش فشار) استفاده شده در پالایشگاه‌ها و صنایع مرتبط برای تجهیزاتی که از بالاترین فشار مجاز کاری یعنی psig 15(kPag 103)برخوردارند اعمال می‌شود.

دستگاه‌های فشارشکن تحت پوشش این استاندارد برای محافظت از مخازن تحت‌فشار و تجهیزات مرتبط در برابر فشار بیش‌ازحد ناشی از عملیات و موارد احتمالی آتش‌سوزی در نظر گرفته شده‌اند.

این استاندارد شامل تعاریف اولیه و اطلاعاتی درباره مشخصات عملیاتی و کاربردهای دستگاه‌های فشارشکن مختلف می‌شود. همچنین این استاندارد فرایندها و روش‌های اندازه‌گیری بر مبنای سرعت جریان پایدار سیالات نیوتنی (Newtonian fluids) را در برمی‌گیرد. دستگاه‌های کاهش فشار یا فشارشکن از مخازن فقط در برابر فشار بیش‌ازحد محافظت می‌کنند؛ اما آنها را در برابر شکست‌های ساختاری به هنگام مواجهه مخازن با دماهای بسیار بالا مانند برخورد با موارد آتش‌سوزی محافظت نمی‌کند. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه‌های کاهش فشار و همچنین دمای ورودی، موارد ذکر شده در استاندار API 521 را ببینید.

مخازن ذخیره‌سازی تحت‌فشارهای اتمسفری و حتی کمتر توسط استاندارد API 2000 پوشش داده می‌شود و مخازن تحت‌فشار استفاده شده برای انتقال محصولات در ظرف بزرگ یا حمل‌ونقل در محدوده تحت پوشش این استاندارد نیستند.

قوانین مربوط به محافظت در برابر فشار بیش‌ازحد ناشی از آتش‌سوزی در استانداردهای ASME بخش I و استاندارد ASME B31.1 ارائه شده‌اند و در محدوده تحت پوشش این استاندارد قرار ندارند.

API RP 520

اندازه‌گیری، انتخاب و نصب دستگاه‌های رفع فشار در کارخانجات و پالایشگاه‌هابخش دوم، نصب و راه‌اندازی.

این استاندارد شیوه‌های نصب و راه‌اندازی برای دستگاه‌های کاهش یا رفع فشار برای تجهیزاتی در برمی‌گیرد که دارای حداکثر فشار کاری مجاز (MAWP) psig 15 (kPA 03/1) باشند. شیرهای فشارشکن یا دیسک‌های شکننده فشار ممکن است که به‌صورت مستقل و یا ترکیبی با سایر قطعاتی که محافظت متنوعی در برابر فشار بیش‌ازحد از خود نشان می‌دهند به کار روند. اصطلاح شیرهای فشارشکن (PRESSURE RELIEF VALVE) شامل شیرهای ایمنی کاهش فشار استفاده شده در سرویس‌های سیالات متراکم و یا غیرمتراکم می‌شوند، و این اصطلاح شیرهای کمکی استفاده شده در سرویس‌های مایع غیرمتراکم را نیز در برمی‌گیرد. این استاندارد گاز، بخار، سیالات دو فازی و سرویس مایع غیر متراکم را پوشش می‌دهد؛ اما این استاندارد کاربردهای ویژه که نیازمند ملاحظات نصب و راه‌اندازی غیر معمول هستند را پوشش نمی‌دهد.

API Std 526

شیرهای فشارشکن فولادی فلنج‌دار (FLANGED STEEL PRESSURE-RELIEF VALVES)

این استاندارد شامل مشخصات شیرهای فشارشکن فولادی فلنج‌دار می‌شود. الزامات اساسی برای شیرهای فشارشکن مستقیم و شیرهای فشارشکن با عملکرد پایلوت به‌صورت زیر در این استاندارد داده شده‌اند:

 • نواحی و طراحی‌های اوریفیس
 • اندازه و رتبه‌بندی فشاری شیر، ورودی و خروجی،
 • مواد،
 • محدودیت‌های دمایی – فشاری
 • ابعاد مرکز به جلو (center-to-face dimensions)، ورودی و خروجی

فهرست مندرجات موجود در استاندارد و همچنین الزامات برای نشانه‌گذاری استاندارد در ضمیمه A ذکر شده است.

API Std 527

سختی سیت مربوط به شیرهای فشارشکن (SEAT TIGHTNESS OF PRESSURE RELIEF VALVES)

این استاندارد روش‌های تعیین سختی سیت شیرهای فشاری شکن با سیت نرم (soft-seated) و فلزی را توصیف می‌کند که شامل طراحی‌های معمولی، سیلندری و با کاربردهای پایلوت می‌شوند.

API RP 574

شیوه‌های بازرسی قطعات سیستم‌های لوله‌کشی

این استاندارد روش‌های علمی توصیه‌شده توسط API 570 را برای بازرسان لوله‌کشی ارائه می‌دهد که می‌تواند مهارت آنها را بهبود بخشیده و دانش ابتدایی و اصول شیوه‌های مورد استفاده آنها را افزایش دهد. این استاندارد یا شیوه‌نامه (RP) روش‌های بازرسی کاربردی را برای لوله‌کشی، لوله‌گذاری، شیرها (به غیر از شیر کنترل)، و اتصالات استفاده شده در پالایشگاه‌های صنعت نفت و طرح‌های پتروشیمی توصیف می‌کند. قطعات لوله‌کشی رایج، انواع شیرآلات، روش‌های اتصال دهی لوله‌ها، فرایند بازرسی پروژه‌ها، فواصل زمانی و تکنیک‌های بازرسی، و انواع پرونده‌ها برای کمک به بازرس که نقش خود را مطابق با استاندارد API 570 انجام دهند در این استاندارد توصیف شده است. این شیوه‌نامه بازرسی موارد خاص، از جمله ابزارهای دقیق و شیرهای کنترل، را پوشش نمی‌دهد.

API RP 576

بازرسی دستگاه‌های فشارشکن (INSPECTION OF PRESSURE-RELIEVING DEVICES)

شیوه‌نامه توصیه‌شده API 576، شیوه‌های بازرسی و تعمیرات دستگاه‌های فشارشکن اتوماتیک رایج استفاده شده در صنایع پتروشیمی و صنایع نفتی را توصیف می‌کند. همان‌طور که در دستورالعمل بازرسی و تعمیر این دستگاه‌ها برای کاربران ذکر شده است، این دستورالعمل طوری طراحی شده است که از عملکرد مناسب دستگاه‌ها اطمینان حاصل شود. این نشریه این‌چنین دستگاه‌های فشارشکن مانند شیرهای فشارشکن، شیرهای فشارشکن با عملکرد پایلوت، دیسک‌های دفع فشار، و دریچه‌های فشاری – خلاء وزنی را پوشش می‌دهد.

محدوده این شیوه‌نامه شامل بازرسی و تعمیر دستگاه‌های رایج فشارشکن استفاده در صنایع پتروشیمی و صنایع نفتی می‌شود. این شیوه‌نامه درزها یا بخش‌های ضعیف مخازن، درب‌های انفجاری، پلاگ های قابل اشتعال، شیرهای کنترل و سایر دستگاه‌هایی که تابع منابع انرژی خارجی برای فعالیت هستند یا آنهایی که به‌صورت دستی عمل می‌کنند پوشش نمی‌دهد. بازرسی‌ها و تست‌های صورت گرفته در طرح‌های تولیدی، که در حالت عادی توسط مشخصات خریداری شده و کدها پوشش داده می‌شوند، تحت پوشش این شیوه‌نامه قرار ندارند.

این شیوه‌نامه همچنین الزامات آموزشی برای ماشین آلات گنجانده شده در این بازرسی و تعمیر مربوط به دستگاه‌های فشارشکن را پوشش نمی‌دهد. کسانی که به دنبال این الزامات هستند می‌توانند آنها را در استاندارد API 510 مشاهده کنند، که الزامات مورد نیاز برای مشخصات و سیستم‌های کنترل کیفی در آن ذکر شده است. سازمان‌های تعمیرکننده معمولاً برنامه‌های آموزشی را اجرا و مستندسازی می‌کنند که از واجد شرایط بودن پرسنل اطمینان حاصل کنند.

API STD 594

شیرهای یک طرفه: فلنج‌دار، لاگ (LUG)، بدون فلنج و با جوشکاری لب به لب.

این استاندارد بین‌المللی طراحی، مواد، ابعاد face-to-face، رتبه‌بندی‌های دمایی – فشاری، و همچنین آزمون، بازرسی، و الزامات آزمایش برای دو نوع از شیرهای یک طرفه را پوشش می‌دهد.

API STD 598

بازرسی و آزمون شیرآلات

استاندارد API 598، بازرسی، آزمون، معاینات تکمیلی، و الزامات تست‌های فشاری برای سیت های لغزشی ( resilient-seated)، سیت های غیرفلزی (nonmetallic-seated) (مانند سرامیک)، و شیرهای متصل شده فلز به فلز (metal-to-metal-seated valves) انواع کشویی، کروی، گرد، توپی، یک طرفه و پروانه‌ای را پوشش می‌دهد.

API STD 599

شیرآلات پلاگ (توپی) فلزی فلنج‌دار، دنده‌ای و با اتصال جوشی

این استاندارد طراحی، مواد، ابعاد face-to-face، رتبه‌بندی‌های دمایی – فشاری، و همچنین آزمون، بازرسی، و الزامات آزمایش برای دو نوع از شیرهای توپی فلزی پوشش می‌دهد.

این استاندارد الزامات شیرهای ثابت شده با بدنه داخلی، توپی و اتصالات پورتی یا پوشش‌های سخت اعمالی به بدنه، پورت‌های بدنه، پلاگ و پورت پلاگی را شامل می‌شود. میزان پوشش و مواد پوششی که آنها از آن ساخته شده‌اند توسط این استاندارد پوشش داده نمی‌شود.

این استاندارد همچنین الزامات اضافی برای شیرهای توپی ارائه می‌دهد که به طور کامل با الزامات ذکر شده در استاندارد ASME B16.34 برای کلاس‌های 150 تا 2500 مطابقت دارند. شیرهای آهنی داکتیل، کلاس 150 و 300، برای رتبه‌بندی فشاری – دمایی، ضخامت دیواره، ابعاد فلنج، و گرید مواد، باید از الزامات ذکر شده در استاندارد ASME B16.42 پیروی کنند.

شیرهای پلاگی پوشش داده شده در این استاندارد به یکی از چهار گروه طراحی کلی تعلق دارند که در بسیاری از موارد ابعاد پشت به پشت (end-to-end) و face-to-face مختلف دارند. برخی از این شیرهای توپی با توجه به الگوهای کلی ساخته نشده‌اند. این چهار گروه از طراحی شیرآلات در زیر توصیف شده‌اند.

نامگذاری استاندارد قطعات شیرها در ضمیمه A نشان داده شده است. Figure B.1, Figure B.2, Figure B.3 و Figure B.4 طراحی خاصی از شیرهای توپی را نشان می‌دهند و آنها را نمی‌توان به‌عنوان شیرهای مطابق با الزامات ذکر شده در این استاندارد در نظر گرفت. هدف از نشان دادن این شکل‌ها، صرفاً برای نشان دادن اسم برخی قسمت‌های آنها است. ساختار این شیرها زمانی قابل پذیرش است که از همه جوانب با این استاندارد مطابقت داشته باشد.

API STD 600

شیرهای کشویی فولادی، فلنج‌دار و با اتصال جوشی لب به لب، با کلاهک‌های پیچ‌دار (BOLTED BONNETS)

این استاندارد بین‌المللی الزامات یک سری از شیرهای کشویی فولادی با کلاهک پیچ‌دار با وظیفه سنگین برای پالایشگاه‌های پتروشیمی و سایر کاربردهای مرتبط با شرایط کاربردی خورنده، فرسایشی و شرایط سخت که نشان‌دهنده نیاز به باز کردن کامل آنها است، یا باید دارای دیواره سنگین باشند و یا از میله‌های با قطر بزرگ استفاده کنند، معرفی می‌کند.

API STD 602

شیرهای کشویی، کروی، و یک طرفه فولادی در سایزهای DN 100 و کوچک‌تر برای صنایع گاز طبیعی و نفت خام

این استاندارد بین‌المللی الزاماتی برای یک سری از شیرهای یک طرفه، توپی، و کشویی فولادی متراکم برای کاربرد در صنایع گاز طبیعی و پالایش نفت خام بیان می‌کند.

این استاندارد برای شیرهایی مناسب است که:

 • لوله‌های با سایز اسمی NPS1/4, NPS 3/8, NPS 1/2, NPS 3/4, NPS 1, NPS 1¼, NPS 1½, NPS 2, NPS 2½, NPS 3 و NPS 4.
 • لوله‌های متناظر با اندازه اسمی DN 8, DN 10, DN 15, DN 20, DN 25, DN 32, DN 40, DN 50, DN 65, DN 80 و DN 100

این استاندارد همچنین برای فشارهای اختصاصی کلاس‌های Class 150, Class 300, Class 600, Class 800 و Class 1500 مناسب است.

کلاس 800 در لیست کلاس‌های اختصاصی این استاندارد وجود ندارد، اما این کلاس یک کلاس واسطه‌ای است که به طور وسیعی برای شیرهای متراکم ساکت ولد و با انتهای دنده‌ای استفاده می‌شود.

این استاندارد همچنین خصوصیات زیر در مورد شیرآلات را شامل می‌شود.

 • پیچ‌های خارجی به همراه میله‌های بالارونده (rising stems) در سایزهای
  1/4 < or = NPS < or = 4 (8 < or = DN < or = 100) و فشارهای اختصاصی شامل کلاس 800
 • پیچ‌های داخلی با میله‌های بالارونده (ISRS) در سایزهای 1/4 < or = NPS < or = 2½ (8 < or = DN < or = 65) و فشارهای اختصاصی مربوط به کلاس 800 یا کمتر از 800
 • شیرهای ساکت ولد و با انتهای دنده‌ای، در سایزهای 1/4 < or = NPS < or = 2½ (8 < or = DN < or = 65) و با فشارهای اختصاصی کلاس 800 و کلاس
 • شیرهای فلنج‌دار و شیرهای با اتصال جوشی لب به لب، در سایزهای 1/2 < or = NPS < or = 4 (15 < or = DN < or = 100) و فشارهای اختصاصی کلاس 150 تا کلاس 1500، به جز شیرهای با انتهای فلنج‌دار کلاس
 • ساختارهای پیچ‌دار با اتصال کلاهکی (Bonnet Joint Construction-Bolted)، جوشکاری شده و دنده‌ای با جوشکاری جایگاه برای کلاس 1500 یا کمتر از 1500 و متعلقات مهره برای کلاس 800 یا کمتر
 • Standard and full-bore body seat openings
 • مواد، به‌صورت اختصاصی
 • بازرسی و تست کردن

این شیوه‌نامه برای فلنج‌های با انتهای دریچه دار مطابق با استاندارد ASME B16.5، اتصالات بدنه شیر با داشتن انتهای دنده‌ای مطابق با استاندارد ASME B1.20.1 یا ISO 7-1، اتصالات بدنه شیر با انتهای ساکت ولد مطابق با استاندارد ASME B16.11 و اتصالات با جوشکاری لب به لب با توجه به الزامات توصیف شده در این استاندارد، مناسب است. این استاندارد برای ساختارهای بدنه در سایزهای 1/2 < or = NPS < or = 2 (15 < or = DN < or = 50)  و فشارهای اختصاصی کلاس 800 و کلاس 1500 و سیلندرها و ساختارهای سیلندری مونتاژی مناسب است، به‌طوری‌که ممکن است با شیرهای توپی یا کشویی در سایزهای 1/4 < or = NPS < or = 2 (8 < or = DN < or = 50) قابل انطباق باشند. این شیوه‌نامه الزامات تست کردن جایگاه میله‌های سیلندر را پوشش می‌دهد.

API STD 603

شیرهای کشویی فلنج‌دار با کلاهک پیچ‌دار و با اتصال انتهایی جوشی، مقاوم در برابر خوردگی

این استاندارد الزامات مورد نیاز برای شیرهای کشویی با کلاهک پیچ‌دار مقاوم در برابر خوردگی مربوط به کلاس استاندارد ASME B16.34 را مشخص می‌کند، که دارای پورت‌های حفره‌ای کامل برای استفاده در کاربردهای لوله‌کشی فرایند هستند. این استاندارد شرایط مورد نیاز برای خصوصیات شیرهای کشویی زیر بیان می‌کند:

 • کلاهک پیچ‌دار (bolted bonne)
 • پیچ و یوغ خارجی (outside screw and yoke)
 • پیچ‌های بالارونده
 • چرخ‌های دستی کاهشی (non-rising handwheels)
 • شیرهای کشویی تکی و دوتایی
 • قطع کن‌های گوه‌ای یا موازی (wedge or parallel sealing)
 • شیرهای سطحی نشیمنگاه فلزی (metallic seating surfaces)
 • شیرهای فلنج‌دار یا با اتصال جوشی لب به لب

کلاس‌های متناظر با اندازه اسمی لوله DN:

15, 20, 25, 32, 40, 50, 65, 80, 100, 150, 200, 250, 300, 350, 400, 450, 500, 600

این استاندارد شیرهای با اندازه اسمی لوله بر حسب NPS زیر پوشش می‌دهد:

1/2, 3/4, 1, 1¼, 1½, 2, 2½, 3, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 24

این استاندارد بر کلاس فشارهای اختصاصی 150، 300 و 600 اعمال می‌شود.

ضمیمه B شیرهای کشویی کلاهکی پیچ‌دار برای اهداف ایجاد عنوان استاندارد برای قطعات شیرآلات نشان می‌دهد.

API STD 607

تست آتش برای شیرهای سوئیچینگ چهار کاره و دریچه‌های تجهیز شده با نشیمنگاه غیرفلزی

این استاندارد بین‌المللی الزامات اختصاصی تست آتش‌سوزی و یک روش آزمون آتش‌سوزی برای تأیید قابلیت مقاومت در برابر فشار در شرایط تحت‌فشار بالا و همچنین پس از تست آتش را نشان می‌دهد. این استاندارد الزامات تست برای اکچوویتور شیرآلات، غیر از شیرهای دارای کیربکس و سایر مواردی که با مکانیسم مشابه عمل می‌کنند و بخشی از مونتاژ شیرهای معمولی هستند، پوشش نمی‌دهد. انواع دیگر از اکچوویتور شیرها (مانند شیرهای الکتریکی، پنوماتیکی و هیدرولیکی) ممکن است برای فعالیت در شرایط تست مورد نظر این شیرها نیاز به مراقبت ویژه داشته باشند و تست آتش‌سوزی برای این نوع از فعال‌کننده‌ها خارج از محدوده پوشش این استاندارد بین‌المللی قرار دارد.

API STD 608

شیرهای توپی فلزی فلنج‌دار، دنده‌ای و با اتصال جوشی

این استاندارد الزاماتی را برای شیرهای توپی فلزی مناسب برای کاربرد در صنعت، پتروشیمی و نفت خام توصیف می‌کند و از خصوصیات زیر برخوردارند:

 • اتصال فلنج‌دار در سایزهای DN 15 تا DN 600 (NPS 1/2 تا NPS 24)
 • اتصال جوشی لب به لب در سایزهای DN 15 تا DN 600 (NPS 1/2 تا NPS 24)
 • انتهای ساکت ولد در سایزهای DN 8 تا DN 50 (NPS 1/4 تا NPS 2)
 • اتصال دنده‌ای در سایزهای DN 8 تا DN 50 (NPS 1/4 تا NPS 2)

این موارد متناظر با اندازه اسمی لوله ذکر شده در استاندارد ASME B36.10M هستند.

این استاندارد بر شیرهای توپی فلزی با کلاس فشارهای ذکر شده در زیر اعمال می‌شود:

 • اتصالات فلنج‌دار در کلاس 150، 300 و 600
 • اتصالات جوشی لب به لب در کلاس 150، 300 و 600
 • اتصالات ساکت ولد در کلاس‌های 150، 300، 600 و 800
 • اتصالات دنده‌ای در کلاس‌های 150، 300، 600 و 800

این استاندارد الزامات مورد نیاز برای اندازه حفره به شرح زیر بیان می‌کند:

 • حفره کامل (full bore)
 • حفره کاهشی تکی (single reduced bore)
 • حفره کاهشی دوتایی (double reduced bore)

این استاندارد بر طراحی شیرهای توپی شناور یا معلق (ساپورت شده با نشیمنگاه در شکل B.1) و همچنین شیرهای توپی تونن (trunnion) (شکل B.2) اعمال می‌شود. این شکل‌های صرفاً به خاطر نشان دادن شیرها و نامگذاری قطعات مختلف آنها آورده شده‌اند و همچنین قسمت‌های مربوط به شیرهای غیر از شیرهای شناور و تونن نیز وجود دارد. این استاندارد همچنین الزامات اضافی مربوط به شیرآلات توپی که برخلاف الزامات ذکر شده در استاندارد ASME B16.34 هستند بیان می‌کند.

API STD 609

شیرهای پروانه‌ای: فلنج‌دار دوتایی، نوع لاگ و بدون فلنج

این استاندارد طراحی، مواد، ابعاد face-to-face، رتبه‌بندی‌های دمایی – فشاری، و همچنین آزمون، بازرسی، و الزامات آزمایش برای شیرآلات پروانه‌ای آهن خاکستری، آهن داکتیل، برنز، فولاد، آلیاژ بر پایه نیکل، و آلیاژ ویژه که یک قطع کن محکم (tight shutoff) در موقعیت بسته فراهم می‌کنند پوشش می‌دهد. دو دسته زیر از شیرآلات پروانه تحت پوشش این استاندارد قرار دارند.

نوع اول، شیرهای پروانه‌ای CWP یا تحت‌فشار با کار سرد (cold working pressure) ساخت کارخانه دسته A، که معمولاً با تنظیم دیسک و نشیمنگاه همراه هستند. اندازه‌های تحت پوشش این دسته از NPS 2 تا NPS 48 برای شیرهای دارای فلنج کلاس 125 یا کلاس 150 استاندارد ASME هستند.

دسته دوم، شیرهای پروانه‌ای با کارهای دمایی – فشاری و کلاس B- ASME هستند که یک نشیمنگاه افست و هر دو نوع پیکربندی هم مرکز و غیرهم مرکز را دارند. این شیرآلات ممکن است رتبه‌بندی نشیمنگاه کمتری نسبت به رتبه‌بندی بدنه داشته باشند. برای شیرهای نوع لاگ و بدون فلنج، کلاس‌های 150، 300 و 600، اندازه‌های پوشش داده شده عبارتند از NPS 3 تا NPS 24. برای شیرهای فلنج‌دار دوتایی مدل بلند، کلاس‌های 150، 300 و 600، سایزهای پوشش داده شده عبارتند از NPS 3 تا NPS 36. برای شیرهای فلنج‌دار دوتایی مدل کوتاه، کلاس‌های 150 و 300، سایزهای پوشش داده شده عبارتند از NPS 3 تا NPS 48. برای شیرهای فلنج‌دار دوتایی مدل کوتاه، کلاس 600، اندازه‌های پوشش داده شده عبارتند از NPS 3 تا NPS 24.

API Spec 6D

مشخصات شیرآلات لوله‌کشی

مشخصات API 6D یک هماهنگ‌سازی ملی از استاندارد ISO 14313: 1999 است که در زمینه شیرآلات خطوط لوله سیستم‌های حمل‌ونقل صنایع گاز طبیعی و نفت خام معرفی شده است. این استاندارد بین‌المللی الزامات و توصیه‌های مربوطه برای طراحی، ساخت، تشت کردن و مستندسازی شیرهای کروی، کشویی، یک طرفه و توپی برای کاربرد در سیستم‌های لوله‌کشی معرفی می‌کند.

API Spec 6FA

تست آتش‌سوزی برای شیرآلات

هدف از این استاندارد معرفی الزامات مورد نیاز برای ارزیابی و تست کردن عملکرد تحت‌فشار شیرهای 6D و 6A به هنگام مواجهه با آتش است. الزامات عملکردی ذکر شده در این استاندارد به‌منظور تعیین محدودیت پذیرش این استاندارد بدون در نظر گرفته اندازه و درجه فشار بیان شده‌اند. این سند همچنین سطوح قابل قبول از نشتی از طریق شیر آزمایشی و همچنین نشتی خارجی شیرها پس از قرار گرفتن در معرض آتش به مدت 30 دقیقه تعیین می‌کند. دوره آتش‌سوزی مورد نظر این استاندارد بر این اساس تعیین می‌شود که در نشان‌دهنده حداکثر زمان لازم برای خاموش کردن حجم بیشتر آتش باشد. حجم آتش‌های بزرگتر یا دوره‌های آتش‌سوزی بیشتر باعث می‌شود که بالاتر از مقدار در نظر گرفته برای این استاندارد باشد و از محدوده این تست خارج می‌شود. این استاندارد الزاماتی برای تست کردن و ارزیابی عملکرد مشخصات API شیرهای نوع 6D و 6A به هنگام مواجهه با آتش‌سوزی تعریف شده در محدوده این استاندارد پوشش می‌دهد. بااین‌حال، این استاندارد به‌منظور پوشش شیرهای یک طرفه و شیرهای با اتصال انتهایی در نظر گرفته نشده است.

API Spec 6FC

مشخصات تست آتش برای شیرهای به همراه سوئیچ‌های اتوماتیک

این سند الزامات مورد نیاز برای تست و ارزیابی عملکرد تحت‌فشار شیرهای سوئیچینگ اتوماتیک مدل‌های 6A و 6D مشخصات API به هنگام مواجه با آتش را بیان می‌کند. الزامات عملکردی ذکر شده در این سند به‌منظور تعیین محدودیت‌های پذیرش استاندارد بدون در نظر گرفتن اندازه و درجه فشار در نظر گرفته شده‌اند.

این سند همچنین سطوح قابل قبول از نشتی از طریق شیر آزمایشی و همچنین نشتی خارجی شیرها پس از قرار گرفتن در معرض آتش به مدت 30 دقیقه تعیین می‌کند. دوره آتش‌سوزی مورد نظر این استاندارد بر این اساس تعیین می‌شود که در نشان‌دهنده حداکثر زمان لازم برای خاموش کردن حجم بیشتر آتش باشد. حجم آتش‌های بزرگتر یا دوره‌های آتش‌سوزی بیشتر باعث می‌شود که بالاتر از مقدار در نظر گرفته برای این استاندارد باشد و از محدوده این تست خارج می‌شود.

API 6RS

استانداردهای تعیین شده برای کمیته شماره 6، استانداردسازی شیرها و تجهیزات توزیع.

API RP 11V6

طراحی تأسیسات بالابرنده جریان گاز مستمر با استفاده از شیرهای عمل‌کننده با فشار تزریقی

نیت از گردآوری این دستورالعمل‌ها، طراحی تأسیسات بالابرنده جریان گاز مستمر با استفاده از شیرهای عمل‌کننده با تزریق گاز است. فرض بر این است که طراح با اطلاعات موجود در مورد فاکتورهای مختلف که بر طراحی تاثیرگذار هستند آشنایی کافی دارد.

API RP 11V7

شیوه‌های توصیه‌شده برای تعمیر، تست و تنظیم شیرهای بالابرنده گاز

این استاندارد بر تعمیر، تست و تنظیم شیرهای بالابرنده گاز و شیرهای یک طرفه جریان معکوس اعمال می‌شود. این استاندارد دستورالعمل‌هایی در رابطه با تعمیر و استفاده مجدد از شیرآلات ارائه می‌دهد؛ این دستورالعمل‌ها همچنین قابلیت کاربرد در هردو مورد تعمیرگاه فروشگاه‌های شیرآلات را دارند. شیرهای سیلندری معمولی مورد استفاده در شرایط فشار بالا نیز تحت پوشش این استاندارد قرار دارند. سایر شیرآلات، مانند شیرهای شارژ شونده سیلندری در کاربرد در سرویس‌های تحت‌فشار نیز می‌توان با استفاده از دستورالعمل‌های ذکر شده در این استاندارد تعمیر کرد.