استاندارد ASME A217

درباره انجمن مواد و آزمون آمریکا (American Society for Testing and Materials)

ASTM A217

مشخصات استاندارد فولاد ریخته گری، فولاد مارتنزیتی زنگ نزن و فولاد آلیاژی، برای قطعات حاوی فشار، مناسب برای سرویس‌های تحت درجه حرارت بالا

این مشخصات فولاد ریخته گری، فولاد مارتنزیتی زنگ نزن و فولاد آلیاژی را برای شیرآلات، فلنج ها، اتصالات و سایر قطعات تحت فشار، که برای سرویس‌های با درجه حرارت بالا و محیط خورنده در نظر گرفته شده‌اند، را پوشش می‌دهند. گریدهایی از فولاد که توسط این مشخصات پوشش داده می‌شوند عبارتند از: Grade WC1, Grade WC4, Grade WC5, Grade WC6, Grade WC9, Grade WC11, Grade C5, Grade C12, Grade C12A, and Grade CA15. عملیات‌های حرارتی را که شامل فرایندهای نرمال سازی و حرارت دهی می‌شوند بر گرید C12A اعمال می‌شوند و فرایند حرارت دهی در مورد همه گریدها به کار برده می‌شود. عملیات‌های حرارتی ذکر شده در بالا زمانی مجاز به انجام هستند که پس از ریخته گری فرایند سرد شدن صورت گرفته باشد. تجزیه و تحلیل حرارتی و محصول باید در مورد نمونه‌هایی انجام شود که در ترکیب شیمیایی آن عناصری مانند کربن، مولیبدن، کروم، نیکل، وانادیم، منگنز، فسفر، گوگرد، سیلیکون، کلومبیوم، نیتروژن، آلومینیوم، مس، تیتانیوم، تنگستن، و زیرکونیوم وجود داشته باشد. سطح مواد ریخته گری باید مورد بازدید چشمی قرار گیرد و باید عاری از هرگونه شن، ماسه، ترک یا پارگی داغ (hot tears) باشد. فولادها باید تحت تست‌های تنشی قرار گیرند، و باید با الزامات مکانیکی ذکر شده در زیر مطابقت داشته باشند. این الزامات مکانیکی عبارتند از: استحکام کششی (tensile strength)، استحکام تسلیم (yield strength)، کشیدگی (elongation) و کاهش مساحت (reduction of area).

 1. محدوده
  • این مشخصات فولاد ماتنزیتی زنگ نزن و فولاد آلیاژی ریخته گری را برای شیرآلات، فلنج‌ها، اتصالات و سایر قطعات حاوی فشار (بند 1) در نظر گرفته شده برای سرویس‌های در درجه حرارت بالا و محیط خورنده (بند 2) پوشش می‌دهد.
  • یک گرید از فولاد مارتنزیتی زنگ نزن و 9 گرید از فولاد آلیاژی کم کربن توسط این استاندارد پوشش داده می‌شود. انتخاب و گزینش آنها به طراحی و شرایط سرویس، خصوصیات مکانیکی و درجه حرارت‌های بالا و خصوصیات مقاومت در برابر خوردگی بالا بستگی دارد (بند 0). بند صفر؛ کربن استیل ریخته گری برای قطعات حاوی فشار توسط استاندارد A 216/A 216M پوشش داده می‌شود. گریدهای فولاد کم آلیاژ آبدیده و همچنین گریدهای معادل ذکر شده در مشخصات استاندارد A 217/A 217M را می‌توان در دو مشخصات استاندارد A 352/A 352M و A 487/A 487M یافت. این گریدهای پوشش داده شده توسط این مشخصات نشان دهنده موادی هستند که به طور کلی برای مونتاژ به همراه سایر قطعات فولادی شکل پذیر یا ریخته گری به وسیله جوشکاری نفوذی مناسب هستند. این شرایط به این معنا نیستند که که این گریدها توانایی برابری در پذیرش جوشکاری دارند؛ بنابراین، این دیگر مسئولیت خریدار است که جوشکاری مناسب را با توجه به گرید محصولات انتخاب کند. از آنجا که این گریدها از درجات مختلفی از مناسب بودن برای سرویس‌های درجه حرارت بالا و محیط خورنده برخوردارند، در نتیجه بازهم مسئولیت انتخاب گرید مناسب با توجه به الزامات ساخت و ساز بر عهده خریدار می‌باشد. بند صفر؛ کمیته تدوین این مشخصات، 9 گرید از مواد را در آن گنجانده است که که نماینده انواع اساسی فولاد آلیاژی کم کربن برای شیرآلات، فلنج‌ها، اتصالات و سایر قطعات تحت فشار هستند. البته فولادهای آلیاژی دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشند که در این سرویس‌ها به خوبی ایفای نقش کنند، در نتیجه این کمیته آنها را بررسی می‌کند و به مرور زمان به این لیست اضافه می‌کند.
  • مقادیر بیان شده در هر کدام از واحدهای SI یا واحد پوند – اینچ باید برای هر استاندارد به صورت جداگانه در نظر گفته شود. زمانی که استاندارد به صورت متن باشد واحد SI در داخل پرانتز نشان داده می‌شود. مقادیر نشان داده شده در هر دو سیستم واحدی دقیقاً معادل هم نیستند؛ در نتیجه، هر سیستم باید مستقل از سیستم دیگر بیان شود. ترکیب کردن مقادیر به دست آمده از هر کدام از این سیستم‌ها می‌تواند منجر به عدم مطابقت داده‌ها با مشخصات ذکر شده در استاندارد شود.

 

 1. منابع
 • A216/ A216M – مشخصاتی برای فولاد ریخته گری و کربن استیل مناسب برای جوشکاری نفوذی، برای سرویس‌های با درجه حرارت بالا
 • A352/ A352M – مشخصاتی برای فولاد ریخته گری، کم کربن و مارتنزیتی در قطعات تحت فشار برای سرویس‌های مناسب در درجه حرارت‌های کم
 • A487/ A487M – مشخصات فولاد ریخته گری برای سرویس‌های تحت فشار
 • A488/ A488M – کاربرد فولاد ریخته گری شده، جوشکاری شده، تاییدیه‌های مربوط به فرایندها و پرسنل
 • A703/ 1703M – مشخصات فولاد ریخته گری شده، الزامات کلی و عمومی، برای قطعات حاوی فشار
 • A802/ A802M – کاربرد فولاد ریخته گری، استانداردهای پذیرش سطحی (Surface Acceptance Standards)، بازبینی چشمی
 • A985/ A985M – مشخصات الزامات کلی فولاد ریخته گری شده دقیق (Investment Castings) برای قطعات حاوی فشار
 • E165 – روش آزمون برای تست نفوذ مایعات
 • E709 – دستورالعمل‌هایی برای آزمون ذرات مغناطیسی