استاندارد ASME A420

درباره انجمن مواد و آزمون آمریکا (American Society for Testing and Materials)

ASTM A420

مشخصات استاندارد اتصالات لوله کشی کربن استیل شکل پذیر و فولاد آلیاژی برای استفاده در سرویس با درجه حرارت پایین

این مشخصات، اتصالات لوله کشی کربن استیل شکل پذیر و فولاد آلیاژی مربوط به سازه‌های جوشکاری شده و بدون درز را در لوله کشی‌های تحت فشار و مخازن تحت فشار، برای سرویس‌های با درجه حرارت پایین، پوشش می‌دهند. مواد باید شامل فورجینگ‌ها، میله‌ها، صفحات، محصولات لوله‌ای جوشکاری شده نفوذی یا بدون درز به همراه مود فلزی پرکننده اضافی باشند، و باید با استفاده از روش‌های فولادسازی دهان باز (pen-hearth)، ذوب بر پایه اکسیژن (basic oxygen)، ذوب با کوره‌های الکتریکی (electric furnace) تولید شوند. فورج کردن یا عملیات شکل دهی باید با استفاده از یک یا ترکیبی از چندتا از این روش‌ها انجام گیرد: چکش کاری (hammering)، پرس کردن (pressing)، اکسترود کردن (extruding)، منبسط کردن (upsetting)، کار کردن (working)، خم کردن (bending)، جوشکاری نفوذی (fusion-welding)، یا ماشینکاری (machining). تمامی جوشکاری‌ها باید قبل از عملیات حرارتی آستنیتی کردن انجام شوند، که در نرمال کردن (normalized)، نرمال کردن و حرارت دادن (normalized and tempered)، آنیلی کردن (annealed)، یا شرایط آبدیده کردن (quenched and tempered) اجرایی می­شوند. قطعات فولادی باید با مقادیر مورد نیاز برای ترکیب شیمیایی، مقامت کششی، قدرت عملکرد، انبساط طولی، ضخامت دیواره و مقدار ضربه شکاف V چارپی (Charpy V-notch impact value) مطابقت داشته باشند. تمامی اتصالات جوش لب به لب نفوذی (fusion-welded butt) باید تحت معاینات رادیوگرافی قرار گیرند، این در حالی است که تست‌های هیدرواستاتیک مربوط به اتصالات در این مشخصات نیاز نیست. جوشکاری تعمیری در این مشخصات باید مطابق با استانداردهای ابعادی انجام شوند.

 1. محدوده
  • این مشخصات اتصالات فولاد آلیاژی و کربن استیل شکل پذیر مربوط به سازه‌های جوشکاری شده و بدون درز، پوشش داده شده توسط آخرین نسخه استانداردهای ASME B16.9, ASME B16.11, MSS-SP-79, MSS-SP-83 و MSS-SP-95 پوشش می‌دهد. اتصالات متفاوت از استانداردهای ASME و MSS باید با توجه به الزامات تکمیلی S58 مربوط به مشخصات A 960/A 960M پوشش داده شوند. این اتصالات مخصوص استفاده در لوله کشی‌های تحت فشار و مخازن تحت فشار در درجه حرارت‌های پایین هستند.
  • الزامات تکمیلی انتخابی برای اتصالاتی که در آنها درجه‌های بزرگتر برای انجام تست مطلوب هستند، ارائه می‌شوند. این الزامات تکمیلی به هنگام انجام تست‌های اضافی بر روی مواد اعمال می‌شوند، و هنگامی که این شرایط مطلوب میسر گردید، ممکن است که یک یا چند مورد بیشتر از این الزامات تکمیلی به آن سفارش تخصیص داده شوند.
  • مشخصات این استاندارد در هر دو سیستم واحدی اینچ – پوند یا واحد SI بیان می‌شوند. با اینحال، مگر در مواردی که مشخص شده باشد و دارای علامت «M» باشند (که بر اساس واحد SI هستند)، مواد باید بر اساس واحد پوند – اینچ بیان شوند.
  • مقادیر بیان شده در هر کدام از واحدهای SI یا واحد پوند – اینچ باید برای هر استاندارد به صورت جداگانه در نظر گفته شود. زمانی که استاندارد به صورت متن باشد واحد SI در داخل پرانتز نشان داده می‌شود. مقادیر نشان داده شده در هر دو سیستم واحدی دقیقاً معادل هم نیستند؛ در نتیجه، هر سیستم باید مستقل از سیستم دیگر بیان شود.
 2. منابع
 • A370 – روش تست و تعاریف برای آزمون‌های مکانیکی مربوط به محصولات فولادی
 • A960/ A960M – مشخصات الزامات رایج برای اتصالات لوله کشی فولاد شکل پذیر
 • – B16.11 اتصالات فولادی فورج شده، نوع ساکت ولد (Socketweldingو دنده‌ای (Threaded)
 • – B16.9 اتصالات فولادی شکل پذیر ساخت کارخانه با جوش لب به لب (butt weld)
 • MSS-SP-25 – سیستم نشانه گذاری استاندارد برای شیرآلات، اتصالات، فلنج ها و پیوست‌ها (Unions)
 • MSS-SP-79 – الحاقیه‌های کاهنده ساکت ولد (Socket Welding Reducer Inserts)
 • MSS-SP-83 – پیوست‌های لوله‌های فولادی، نوع ساکت ولد و دنده‌ای (Threaded)
 • MSS-SP-95 – نازل‌های قالبی و پلاگ های بولی (Swage(d) Nipples and Bull Plugs)
 • بخش IX – تاییدیه‌های جوشکاری
 • بخش VIII، بخش 1 – مخزن تحت فشار
 • SNT-TC-1A – روش‌های توصیه شده برای تأییدیه و گواهینامه‌های پرسنل آزمایشات غیرتخریبی