API کیست؟

درباره موسسه نفتی آمریکا (American Petroleum Institute)

موسسه نفتی آمریکا (API) چه کسانی هستند؟

موسسه نفتی آمریکا (API) تنها انجمن تجاری ملی است که تمامی جوانب مختلف صنایع نفتی و گازی آمریکا را مورد بررسی قرار می‌دهد. این موسسه با نزدیک به 400 نفر همکاری می‌کند، که از شرکت‌های مختلف بزرگ و کوچک مستقل تشکیل می‌شوند و از بخش‌های مختلف صنعتی نشات می‌گیرند. این اعضاء شامل سازندگان، پالایشگاه، عرضه‌کنندگان، سازندگان خطوط لوله، و انتقال‌دهندگان خطوط لوله، و همچنین شرکت‌های خدماتی و عرضه‌کننده که در تمامی بخش‌های صنعتی فعالیت دارند شامل می‌شوند.

اگرچه این موسسه در تحقیقات و کارهای ابتدایی خود بر فعالیت‌های داخلی متمرکز شده بودند، اما در سال‌های اخیر کارهای آنها به ابعاد بین‌المللی گسترش یافته‌اند و امروزه این شرکت در سطح جهانی شناخته شده است و فعالیت‌های آن در محدوده بین‌المللی قرار می‌گیرند.

محدوده برنامه‌های API

حامیان

ما در مورد صنعت نفت و گاز برای عموم مردم، کنگره و شعبه‌های اجرایی آن، مقامات ایالتی و همچنین رسانه‌ها صحبت می‌کنیم. ما با آژانس‌های نظارتی مذاکره و همکاری می‌کنیم، این صنعت را از را مبادی قانونی دنبال می‌کنیم، با سایر انجمن‌ها و همچنین شرکت تشکیل ائتلاف‌هایی می‌دهیم و از این طریق نیروهایی که متناسب با هدف ما هستند را جذب می‌کنیم.

پژوهش‌ها و آمار

موسسه API از محدوده تحقیقاتی متنوع و وسیعی حمایت و پشتیبانی می‌کند؛ این محدوده از آنالیزهای اقتصادی گرفته تا آزمایشات سم شناسی را شامل می‌شوند. همچنین ما داده‌ها و آمارهای مربوط به تمامی جوانب صنعتی ایالات‌متحده شامل عرضه و تقاضا برای محصولات مختلف، واردات و صادرات، فعالیت‌های حفاری و هزینه‌ها، و روند تکمیل سازی مناسب را جمع‌آوری، نگهداری و انتشار می‌دهیم. این داده‌ها معیارهای زمانی مناسبی از روند صنعت کشور و بین‌المللی ارائه می‌دهند. بولتن (نشریه) هفتگی API به‌صورت هفتگی منتشر می‌شود و داده‌های آماری را منتشر می‌کند. در ضمن این نشریه یکی از معتبرترین نشریه‌های صنعتی است که داده‌های آن توسط رسانه‌های جمعی مختلف منتشر می‌شود.

استانداردها

برای بیش از 75 سال، موسسه API بانی توسعه و گسترش استانداردهای عملیاتی و تجهیزات پتروشیمی و صنعت نفت خام بوده است. این استانداردها نگرش‌های واقعی از کلیات صنعت، از اندازه‌های مته گرفته تا محافظت‌های زیست‌محیطی و موارد اثبات شده، مهندسی صدا و شیوه‌های عملیاتی و ایمنی ارائه می‌دهند. استانداردهای API شامل بیش از 500 استاندارد و شیوه‌های توصیه شده است. بسیاری از این استانداردها در قالب قوانین ایالتی و فدرالی گنجانده‌اند، و حتی برخی پا را فراتر گذاشته و به‌عنوان قوانین استانداردسازی بین‌المللی معرفی می‌شوند. این قوانین بین‌المللی توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (International Organization for Standardization) وضع می‌شوند، یک فدراسیون جهانی با بیش از 100 گروه استاندارد.

مجوزها

هرروزه، صنعت نفت و گاز با توجه به تجهیزات تولیدی خود، محصولات خود را پالایش و توزیع می‌کند. این تجهیزات مورد استفاده توسط API از پیشرفته‌ترین تجهیزات موجود در زمینه پژوهش و جستجو هستند و به صنعت نفت و گاز این امکان را می‌دهد که در محیطی ایمن به فعالیت خود ادامه دهد. برنامه مونوگرام API (API Monogram Program) که برای سازندگان تجهیزات تولیدی، حفاری و پالایشگاه طراحی شده است، تأیید می‌کند که سازندگان در فرایند تولید خود مطابق با استانداردهای API رفتار می‌کنند. موسسه API همچنین سیستم‌های مدیریت کیفیت، زیست‌محیطی، بهداشت، ایمنی و بهداشت حرفه‌ای را از طریق APIQR ارائه می‌دهد. این سرویس توسط ANAB (ANSI-ASQ National Accreditation Board) برای استانداردهای ISO 9001 و ISO 14001 مورد تأیید قرار گرفته است. مجوز APIQR به شما این اجازه را می‌دهد که برای سازمان تخصصی خود مجوزهای API Spec Q1، ISO / TS 29001 و OHS 18001 دریافت کند. موسسه API همچنین برای بازرسان خود از طریق برنامه صدور مجوزهای شخصی (Individual Certification Programs)، گواهینامه معتبر صادر می‌کند که این بازرسان توانایی شناسایی کدهای حرفه‌ای را دارند و می‌توانند صنایعی که مطابق با این کدها عمل می‌کنند را تشخیص دهند و کار آنها را تأیید کنند. به کمک برنامه‌های مشاهده‌ای (Witnessing Programs) خود، API شاهدانی مجرب و کارآزموده را به‌منظور مشاهده و بررسی معیارهای مواد، و تست و تأیید تجهیزات صنعتی انتخاب می‌کند. برنامه‌های صدور ارائه‌دهنده‌های آموزشی API (API’s Training Provider Certification Program) وظیفه صدور مجوزهای شخص ثالث برای آموزش استانداردهای مربوط به صنایع مختلف نفتی و گازی بر عهده دارد. همچنین این برنامه از مطابقت آموزش‌های ارائه شده با نیازهای صنعتی اطمینان حاصل می‌کند.

برای مصرف‌کنندگان نیز، API یک سیستم تأییدیه و صدور گواهینامه روغن موتور (Engine Oil Licensing and Certification System EOLCS) ارائه داده است. این یک برنامه صدور و تأیید گواهینامه و مجوزهای داوطلبانه است که اجازه می‌دهد فروشندگان روغن موتور الزامات و شرایط لازم برای فعالیت را داشته باشند و همچنین مجوز استفاده از نشانه کیفی روغن موتور API (API Engine Oil Quality Marks) را دریافت کنند. این نشانه‌ها به‌طور مستقیم بر روی مخازن روغنی نصب می‌شوند و نشان دهنده این است که این محصول دارای مجوز است، و این کار به مشتریان این امکان را می‌دهد که از کیفیت مناسب روغن برای استفاده در وسیله دیزلی یا بنزینی خود اطمینان حاصل کنند.

آموزش‌ها و دوره‌های آموزشی

موسسه API سمینارها، کارگاه‌های آموزشی، کنفرانس‌ها و سمپوزیوم‌های مربوط به مسائل و سیاست‌های عمومی سازماندهی می‌کند. از طریق دانشگاه API، مسائل مربوط به مواد آموزش داده می‌شود، تا افراد با الزامات قانونی و استانداردهای صنعتی مربوط به کسب‌وکار نفت و گاز طبیعی آشنا شوند. به‌منظور آماده‌سازی نسل‌های آینده آمریکا، این موسسه با انجمن ملی معلمان علوم
(National Science Teachers Association) و سایر گروه‌های آموزشی همکاری می‌کند تا به این طریق بتواند سواد علمی جامعه را گسترش دهد و مهارت تفکر انتقادی در کلاس درس را آموزش دهد. منابع نیز به‌طور ویژه برای معلمان و دانش آموزان توسعه و گسترش داده می‌شوند که این منابع شامل برنامه درسی برنامه‌ریزی چندگانه K-8 (multi-disciplinary K-8 curriculum program) و www.classroom-energy.org می‌شوند. این منابع از لحاظ آموزشی بسیار ارزنده هستند و به‌صورت تعاملی در یک مکان آسان و ساده قابل استفاده هستند.

مأموریت API

مأموریت API این است که بر سیاست و طرز فکر عموم مردم برای حمایت از یک صنعت قوی و قابل‌اعتماد در زمینه نفت و گاز تأثیرگذار باشد و مصرف‌کنندگان را از این موضوع آگاه کند که صنعت نفت و گاز یک نیاز اساسی است و باید به حالت کارآمد به آن پاسخ داده شود.

همان‌طور که انجمن تجارت اولیه صنعت نفت و گاز ایالات‌متحده، API اعلام می‌کند:

مشارکت در قانونگذاری و اجرای قوانین ایالتی و فدرالی بر اساس تحقیقات علمی و بر اساس اصول: تحقیقات علمی؛ آنالیز اقتصادی و قوانین فنی؛ و ارتباطات و رابطه‌های مربوط به مسائل عمومی.

ایجاد یک انجمن صنعتی برای ارائه سیاست‌های انضباطی و اقدام جمعی در مورد مسائل مربوط به اعضای آن.

همکاری با کلیه انجمن‌های صنعت نفت و گاز، و سازمان‌های دیگر؛ برای بهبودبخشی واحدهای صنعتی و حفظ یکپارچگی به هنگام حمایت از آن.

موسسه API همچنین فرصت‌هایی برای توسعه استانداردها، همکاری فنی و سایر فعالیت‌های مربوط به بهبود رقابت در صنعت از طریق حمایت از برنامه‌های خودحمایتی (self-supporting) ارائه می‌دهد.