PED چیست ؟

دستورالعمل تجهیزات تحت فشار یا PED (Pressure Equipment Directive)

دستورالعمل تجهیزات تحت فشار چیست؟

دستورالعمل تجهیزات تحت فشار اروپا (European Commission Directive no 97/23/EC) همانند استاندارد ASME برای بویلرها و مخازن تحت فشار است که الزاماتی در رابطه با تجهیزات تحت فشار معین ارائه می‌دهد. بااین‌حال، یک تفاوت عمده بین کدهای ASME و استانداردهای PED (به‌عنوان یک دستورالعمل یا یک قانون اروپایی) وجود دارد. تفاوت این دو در این است که این دستورالعمل در اتحادیه اروپا الزامی است و جزئیات آن به اعضای مختلف این اتحادیه فرستاده می‌شود، تا آنها نیز کار بر روی تجهیزات تحت فشار خود را مطابق با این قانون انجام دهند.

این دستورالعمل تجهیزات تحت فشار (97/23/EC) توسط پارلمان اروپا و همچنین شورای اروپا (European Parliament and the European Council) در ماه می سال 1997 به تصویب رسید. این قانون در ابتدا از 29 نوامبر سال 1999 اجرایی شد. از این تاریخ تا 29 می سال 2002 سازندگان باید بین اعمال این دستورالعمل تجهیزات تحت فشار یا استفاده از قوانین ملی موجود یکی را انتخاب می‌کردند. از 30 می سال 2002 دستورالعمل تجهیزات تحت فشار در سرتاسر اتحادیه اروپا الزامی و اجباری شد.

این دستورالعمل، همراه با دستورالعمل‌های مربوط به مخازن تحت فشار ساده (2009/105/EC)، تجهیزات تحت فشار قابل‌حمل (99/36/EC) و پراکنده کننده‌های آئروسل (75/324/EEC) برای یک چارچوب قانونی مناسب در سطح اروپا برای تجهیزات تحت فشار خطرناک ارائه دادند.

این دستورالعمل از برنامه جامعه اروپا برای از بین بردن موانع فنی در تجارت مطرح شد که تحت عملکرد «روش جدید برای هماهنگی فنی و استانداردها» (New Approach to Technical Harmonisation and Standards) قرار داشت. هدف این برنامه هماهنگ‌سازی قوانین ملی کشورهای عضو در مورد طراحی، ساخت، آزمایش و ارزیابی انطباق تجهیزات تحت فشار و همچنین مونتاژ تجهیزات تحت فشار است. بدین ترتیب، هدف این دستورالعمل آزادسازی بازار و همچنین راه‌اندازی این تجهیزات در اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا بود. مطابق با رویکرد جدید، این دستورالعمل یک محیط قانونی منعطف برای تجهیزات تحت فشار ارائه می‌دهد که هیچ‌گونه تأثیری بر راه‌حل‌های فنی دقیق اعمال نمی‌کند. این روش جدید به صنعت اروپا اجازه می‌دهد که راه‌های فنی جدید که رقابت بین‌المللی را افزایش می‌دهند توسعه دهند. این دستورالعمل تجهیزات تحت فشار یک سری از قوانین هماهنگ ساز فنی ارائه می‌دهد که ماشین‌آلات، تجهیزات الکتریکی، دستگاه‌های پزشکی، مخازن تحت فشار ساده، لوازم خانگی و غیره را پوشش می‌دهد و آنها را در مسیرهای هماهنگ‌سازی پیش می‌برد.

این دستورالعمل مربوط به مواردی از قبیل مخازن، مخازن ذخیره‌سازی تحت فشار، مبدل‌های حرارتی، ژنراتورهای تولید بخار، بویلرها، لوله‌کشی صنعتی، دستگاه‌های ایمنی، و همچنین لوازم جانبی تحت فشار مربوط می‌شود. این‌چنین تجهیزات تحت فشار به‌طور وسیع در فرآیندهای صنعتی (صنعت نفت، گاز، مواد شیمیایی، مواد دارویی، پلاستیک، انواع لاستیک، صنایع غذایی و آشامیدنی)، صنایع فرآیندی با دمای بالا (مانند شیشه، کاغذ، تخته)، تولید انرژی و تأمین آب و برق، گرمایش، تهویه مطبوع، و ذخیره‌سازی و حمل‌ونقل گاز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تحت سازمان انجمن مربوط به این دستورالعمل، تجهیزات و دستگاه‌های مونتاژ شده تحت فشار ذکرشده در بالا باید دارای شرایط زیر باشد.

 • ایمن باشند
 • با الزامات اساسی ایمنی پوشش‌دهنده طراحی، ساخت، و تست کردن هم‌خوانی داشته باشد.
 • با روش‌های ارزیابی مناسب انطباق‌پذیری هم‌خوانی داشته باشد.
 • علامت CE و سایر اطلاعات مربوط به بر روی آن ذکرشده باشد.

تجهیزات و دستگاه‌های مونتاژ شده تحت قوانین آستانه حجم و فشار مربوط به این دستورالعمل باید:

 • ایمن باشند
 • طراحی و ساخت آنها مطابق با شیوه‌های مهندسی صوت مربوط به کشورهای عضو باشد.
 • برخی علامت‌گذاری‌های خاص را داشته باشد (این علامت لزوماً CE نیست)

اصطلاحات استفاده‌شده

الزامات ایمنی ضروری (ESSENTIAL SAFETY REQUIREMENTS) (ESRS) عناصر ایمنی ضروری برای حفاظت از منافع عمومی را شامل می‌شود. الزامات ایمنی ضروری برای طراحی، ساخت، تست کردن، نشانه‌گذاری، علامت‌گذاری، دستورالعمل‌ها، و مواد، معمولاً به‌صورت اصطلاحات کلی نوشته می‌شوند که اجباری بوده و قبل از اینکه به بازار اروپا وارد شوند باید این الزامات را رعایت کنند.

ارزیابی سازگاری (CONFORMITY ASSESSMENT) باید توسط سازنده و یا فروشنده انجام شود. این فرآیند با توجه به نوع تجهیزات و به‌منظور نشان دادن الزامات ایمنی ضروری مربوط به آن تجهیزات انجام می‌شوند.

مؤلفه‌های ارزیابی سازگاری (CONFORMITY ASSESSMENT MODULES). این رویکرد جدید یک روش مؤلفه‌ای برای ارزیابی سازگاری معرفی می‌کند، و به این ترتیب آنها را با توجه به نوع ارزیابی به تعدادی فعالیت مستقل دسته‌بندی می‌کند. مؤلفه‌ها با توجه به نوع ارزیابی (از قبیل بررسی اسناد، تأیید نوع، تأیید طراحی، تضمین کیفیت) و سازمان ارزیابی (یعنی سازنده یا شخص ثالث) متفاوت هستند.

شیوه‌های مهندسی صوت (SOUND ENGINEERING PRACTICE) بر تجهیزاتی اعمال می‌شود که موضوع ارزیابی سازگاری قرار نگرفته باشند، اما باید مطابق با شیوه‌های مهندسی صوت جاری در کشورهای عضو به‌منظور اطمینان از استفاده ایمن طراحی و ساخته شده باشند. این تجهیزات باید اطمینان حاصل کنند که تمامی فاکتورهای مرتبط با روش مهندسی صدا را رعایت کرده‌اند و مطابق با آن ساخته شده‌اند. همچنین این تجهیزات باید همراه با دستورالعمل‌های مناسب برای استفاده فرستاده شوند و باید معرفی کننده سازنده خود باشند. مسئولیت مطابقت این تجهیزات با قوانین ذکرشده در دستورالعمل صرفاً بر عهده سازنده است.

عضو اعلام شده (NOTIFIED BODY) یک موسسه فنی خصوصی یا نیمه‌رسمی است که توسط کشورهای عضو برای تصویب و نظارت بر سیستم تضمین کیفیت تولیدکنندگان یا برای بازرسی مستقیم محصول منصوب شده است. یک عضو اعلام شده ممکن است برای یک دسته خاص از محصول یا محصولات برای برخی مؤلفه‌ها منصوب شده باشد.

مؤسسات شخص ثالث (RECOGNISED THIRD PARTY ORGANISATIONS) معرفی شده توسط کشورهای عضو برای مراقبت از فرآیندهای جوشکاری مصوب و پرسنل و نیز پرسنل آزمایش‌های غیر تخریبی منصوب می‌شوند.

بازرسان کاربر (USER INSPECTORATES) توسط کشورهای عضو برای انجام وظیفه اعضای تعیین شده در شرکت‌های خود تحت مؤلفه‌های A1، C1، F و G منصوب می‌شوند. (علامت CE نباید بر تجهیزات و قطعات مونتاژ شده تحت فشار ارزیابی شده توسط بازرسان کاربر اعمال شود).

علامت‌گذاری CE (CE MARKING) تکمیل ارزیابی سازگاری را اعلام می‌کند و مشخص می‌کند که تجهیزات یا مونتاژ مطابق با مفاد دستورالعمل و مطابق با الزامات ایمنی انجام گرفته است.

لیست استاندارهای هماهنگ شده اروپایی (PUBLISHED HARMONISED EUROPEAN STANDARDS) یک زیرمجموعه خاص از استانداردهای اروپایی (EN، تهیه شده توسط CEN و در دسترس از سوی مؤسسات استانداردهای ملی) است که با توجه زیر مجموعه به الزامات ایمنی اساسی که تعدادی از آنها در نشریه رسمی کمیسیون اروپا ذکرشده است، منتشر می‌شود. استفاده از یک استاندارد هماهنگ منتشر شده در طراحی و ساخت یک محصول این فرض را ایجاد می‌کند که با موارد ذکرشده در لیست ESR در ضمیمه A مربوط به دستورالعمل هم‌خوانی دارد.

دستورالعمل

حوزه تحت پوشش

این دستورالعمل بر طراحی، ساخت و ارزیابی‌های سازگاری تجهیزات و مونتاژهای تحت فشار و همچنین تجهیزات تحت فشار مجاز ماکزیمم بیشتر از 5/0 بار بالاتر از فشار اتمسفری اعمال می‌شود و موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 • تجهیزات تحت فشار – مخازن، لوله‌ها، لوازم جانبی ایمنی و لوازم جانبی تحت فشار. در صورت لزوم، در برخی موارد تجهیزات تحت فشار شامل متعلقات تحت فشار نیز می‌شوند، از قبیل، فلنج، نازل، کوپلینگ، ساپورت ها، لاگ های بالابرنده و غیره.
 • مخازن – محوطه‌های طراحی شده و ساخته شده برای نگهداری سیالات تحت فشار
 • لوله کشی – قطعات لوله کشی که به منظور جابجایی سیالات به هنگام اتصال آنها برای یکپارچه‌سازی سیستم تحت فشار استفاده می‌شوند.
 • لوازم جانبی تحت فشار – دستگاه‌های با یک عملکرد عملیاتی و دارای محفظه تحت فشار
 • مونتاژها – چندین قطعه از تجهیزات تحت فشار که توسط کارخانه برای ایجاد یک مجموعه یکپارچه و عملکردی ساخته شده باشند.

استثناءها

در برخی موارد، تعدادی از تجهیزات تحت فشار – بااینکه ماکزیمم فشار مجاز آنها بالاتر از حد مجاز طراحی شده است – از این دستورالعمل مستثنا می‌شوند و تحت دستورالعمل و قوانین دیگری قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال:

 • تجهیزاتی که قبلاً در سطح اروپا دارای قانون مختص به خود بوده‌اند؛
 • تجهیزاتی که خطر فشار کم را نشان می‌دهند (دسته I مربوط به همین دستورالعمل)، که توسط دستورالعمل‌های مربوط به ماشین‌آلات، بالابرنده‌ها، ولتاژ پایین، وسایل پزشکی، وسایل گازی و محیط‌های انفجاری پوشش داده می‌شوند.
 • تجهیزاتی که هیچ‌گونه خطر قابل‌توجهی از فشار را نشان نمی‌دهند، مانند توزیع آب، لوله کشی برای سیستم‌های گرمایشی، ظروف نوشیدنی‌های کربناته با همان نوشابه‌ها.
 • تجهیزاتی که ارائه‌دهنده خطرات قابل‌توجهی آر فشار هستند، اما نه از جنبه گردش و چرخش آزاد الزام‌آور هستند و مه از جنبه ایمنی، مانند دنده سوئیچ با ولتاژ بالا
 • تجهیزات نمونه‌ای که صرفاً برای نمایش تجاری هستند و با الزامات ذکر شده در دستورالعمل مطابقت ندارند، و باید آنها را قبل از ورود به بازار از لحاظ مناسب بودن و اندازه‌گیری ایمنی مورد بررسی قرار داد.

جابجایی و فروش آزاد

کشورهای عضو اتحادیه اروپا نمی‌توانند با توجیه خطرات ناشی از فشار بالای مربوط به این تجهیزات و مونتاژها – که مطابق با قوانین و دستورالعمل هستند – برای قرار گرفتن و فروش آنها در بازار ممنوعیت ایجاد کنند و برای دسترسی به آنها محدودیت ایجاد کنند. کشورهای عضو این اتحادیه معتقدند که داشتن نشان CE و مطابقت آنها با الزامات ذکر شده در CE نشان‌دهنده تبعیت این تجهیزات از این دستورالعمل است.

شیوه‌های امنیتی

بااین‌حال، کشورهای عضو اتحادیه اروپا وظیفه نظارت بر بازار را بر عهده دارند و تمام اقدامات لازم برای خارج کردن تجهیزات نامناسب از بازار تجهیزات و مونتاژهای تحت فشار که دارای برچسب CE هستند انجام می‌دهند، زیرا این تجهیزات نامناسب امنیت افراد، و حتی در برخی موارد حیوانات و اموال افراد را با مخاطره موجه می‌کنند.

طبقه‌بندی محصول

به منظور تعیین نحوه اعمال این دستورالعمل بر موارد خاص از تجهیزات تحت فشار، سازندگان باید تجهیزات تحت فشار خود را با توجه به اصول طبقه‌بندی ارزیابی به چهار دسته طبقه‌بندی کنند: دسته‌های I تا IV. دسته I کمترین میزان خطر را نشان می‌دهند و دسته IV بالاترین سطح مخاطره را نشان می‌دهد.

تجهیزات قرار گرفته در دسته I تحت دستورالعمل «شیوه مهندسی صوت» قرار دارند و معمولاً تحت بندهای مطابقت با دستورالعمل ارزیابی سازگاری قرار نمی‌گیرند. به منظور درک نحوه قرار گرفتن تجهیزات در هرکدام از این دسته‌ها، سازندگان باید به موارد زیر توجه کنند و آنها را به‌خوبی درک کنند:

 • نوع تجهیزات – مخزن / ژنراتور بخار / لوله کشی
 • حالت فیزیکی سیال قرار گرفته درون مخزن – گازی یا مایع
 • گروه سیالی که درون مخزن قرار گرفته است – گروه 1 یا گروه

گروه 1 شامل سیالاتی می‌شوند که با موارد ذکر شده در دستورالعمل 67/548/EEC مطابق داشته باشند و آنها را در دسته مواد خطرناک طبقه‌بندی می‌کنند؛ مانند:

 • انفجاری
 • به‌شدت اشتعال‌پذیر
 • با قابلیت اشتعال بالا
 • قابل اشتعال (در مواردی که دمای مجاز ماکزیمم بالاتر از نقطه اشتعال (flashpoint) باشد)
 • با سمیت بالا
 • سمی
 • اکسیدکننده

گروه دوم شامل تمام سیالاتی می‌شود که حاوی آب یا بخار باشند. با توجه به طبقه‌بندی فوق، جدول 1 در ضمیمه 2 مربوط به دستورالعمل دسته‌بندی ارزیابی مربوط به انطباق (I، II، III یا IV) را تعیین می‌کند.

جدول 1: دسته‌بندی محصولات و جدول / نمودار مربوطه

مخازن ژنراتور بخار لوله کشی
حالت سیال داخل مخزن گاز مایع گاز مایع
گروه سیال I II I II I II I II
مراجعه با جدول یا نمودار شماره

(ضمیمه II مربوط به دستورالعمل تجهیزات تحت فشار)

1 2 3 4 5 6 7 8 9

گروه سیال I: خطرناک؛ گروه سیال II: سایر

برای هرکدام از این نمودارها/جدول‌ها (9-1)، نمودار فشار مجاز ماکزیمم (PS) بر حسب بار برای هر کدام از پارامترهای مخازن و لوله کشی رسم شده است. برای مخازن نمودار فشار مجاز ماکزیمم در مقابل حجم بر حسب لیتر (V (L))، و برای لوله کشی نمودار فشار مجاز ماکزیمم در مقابل اندازه اسمی بر حسب (DN) رسم شده است. هر کدام از این جدول‌ها دارای پنج باند مربوط به طبقه‌بندی‌های آنهاست (نامشخص، I، II، III و IV). خطوط تقسیم‌بندی در هر جدول نشان‌دهنده بالاترین محدوده ماکزیمم حجم و فشار مجاز، یا اندازه اسمی، برای هرکدام از این دسته‌ها هستند. سازندگان نمودار ماکزیمم حجم و فشار مجاز، یا اندازه اسمی، را برای هر کدام از قطعات تجهیزات خود بر اساس نمودار / جدول مربوطه رسم می‌کنند و در این صورت مشخص می‌کنند که هر کدام از محصولات آنها در کدام یک این دسته‌ها قرار می‌گیرند. به‌طورکلی، کمترین فشار و حجم، معادل با پایین‌ترین دسته در این طبقه‌بندی است.

لوازم جانبی تحت فشار: جدول‌ها / نمودارهای 1 تا 4 برای مخازن، یا جدول‌ها / نمودارهای 6 تا 9 برای لوله کشی در ضمیمه II که با توجه به میزان حجم (V)، یا اندازه اسمی (DN) مناسب هستند، برای دسته‌بندی لوازم جانبی تحت فشار مناسب در نظر گرفته می‌شوند. در جاهایی که حجم و اندازه اسمی هر دو مناسب در نظر گرفته شوند، لوازم جانبی تحت فشار باید به‌عنوان بالاترین دسته در طبقه‌بندی قرار گیرند.

لوازم ایمنی: به‌طورکلی این دسته از مواد در دسته IV قرار می‌گیرند. لوازم جانبی ایمنی که برای تجهیزات خاصی ساخته می‌شوند ممکن است در همان دسته مربوط به موادی که محافظت می‌شوند قرار گیرند.

مونتاژها: با توجه به طبقه‌بندی که برای هر کدام از قطعات تجهیزات تحت فشار که قطعه مونتاژ شده از آنها ساخته می‌شوند، مقررات خاصی اعمال می‌شود.

الزامات فنی

این دستورالعمل مستلزم آن است که کلیه تجهیزات و مونتاژهای تحت فشار که در محدوده تحت پوشش این دستورالعمل قرار می‌گیرند، باید به هنگام ورود به بازار و نصب در محل سرویس خود ایمن باشند. برای تجهیزاتی که تحت دستورالعمل «شیوه مهندسی صوت» قرار می‌گیرند این الزامات اساسی و مراحل صدور مجوز قابل اجرا نیستند. تجهیزات تحت فشاری که در دسته‌های I، II، III و IV قرار می‌گیرند باید با الزامات ضروری ذکر شده در قسمت ضمیمه I این دستورالعمل مطابقت داشته باشند. همچنین قطعات مونتاژ شده که حداقل حاوی یکی از این قطعات تحت فشار باشند که در طبقه‌بندی در یکی از دسته‌های I، II، III و IV قرار گرفته باشند، باید با این الزامات اساسی مطابقت داشته باشند. این دستورالعمل‌ها شامل الزاماتی برای طراحی، ساخت، تست، نشانه‌گذاری و برچسب‌گذاری، و مواد می‌شوند.

سازندگان مجبور هستند که به منظور شناسایی موارد که بر این تجهیزات اعمال می‌شوند، مواد خطرناک را مورد بررسی قرار دهند. آن‌ها باید طراحی، ساخت و بررسی تجهیزات خود را به منظور کسب اطمینان از ایمنی محصول برای استفاده در شرایط معقول پیش بینی شده انجام دهند. علاوه بر این، تولیدکننده باید الزامات اساسی مربوط به طریقه انجام کار و پیشرفت طراحی کار را تفسیر و اعمال کند. الزامات بعدی، ویژگی‌های درحال‌توسعه الزامات اساسی را که در دستورالعمل‌های رویکرد جدید به‌صورت ذاتی قرار دارند، مشخص می‌کند.

با توجه به مواد، سازندگان تجهیزات تحت فشار باید از الزامات ایمنی ضروری با استفاده از مواد مناسب پیروی کنند. خصوصیات این مواد مناسب بدین‌صورت است:

 • که با استانداردهای هماهنگی مطابقت داشته باشند؛
 • توسط مواد مورد تأیید اتحادیه اروپا پوشش داده شده باشند،
 • توسط ارزیابی‌های خاص مواد ارزیابی شده باشند.

تأییدیه اتحادیه اروپا برای مواد یک سند فنی است که خصوصیات مواد را برای استفاده مکرر در ساختن تجهیزات تحت فشاری که قبلاً تحت پوشش استاندارد هماهنگ‌سازی قرار نداشته‌اند، تعریف می‌کند. برخی از نهادهای اعلام شده وظیفه صدور این اسناد را بر عهده دارند. این نهادهای اعلام شده باید بازرسی‌ها و تست‌های مناسب را انجام دهند تا مجوز سازگاری این مواد با الزامات مربوطه ذکر شده در این دستورالعمل را تأیید کند.

الزامات خاص (Special Requirements) نیز علاوه بر الزامات قابل اجرا برای تجهیزات موجود در محدوده دستورالعمل «تجهیزات آتش‌سوزی شده یا غیر از فشارهای گرم به همراه خطر گرمای بیش‌ازحد» داده شده است.

الزامات کمی خاص (Specific quantitative requirements) برای مواد تجهیزات تحت فشار خاص، الزامات ضروری را برای تجهیزات تحت فشاری که تحت پوشش این دستورالعمل قرار دارند تکمیل می‌کنند.

تجهیزات تولید شده مطابق با استانداردهای هماهنگ‌سازی اروپا با الزامات ایمنی ضروری مطابقت دارند. کمیته استانداردسازی اروپا (The European Committee for Standardisation (CEN)) یک سری از استانداردهای هماهنگ‌سازی اروپا برای حمایت و تکمیل این دستورالعمل تهیه می‌کند. این برنامه کاری کمیته شامل استانداردهای محصولات و پشتیبانی می‌شود. استانداردهای محصول عبارت‌اند از مخازن تحت فشار غیر احتراقی، بویلرهای تیوبی و ورقه‌ای آب، لوله کشی و شیرهای اطمینان. از طرفی استانداردهای پشتیبانی مواردی از قبیل جوشکاری، آزمایش‌های غیرمخرب و مواد را در برمی‌گیرد.

متصل کردن دائمی قطعات، که به مقاومت تجهیزات فشار کمک می‌کند؛ و خود قطعات، که به‌طور مستقیم به همدیگر متصل می‌شوند، باید توسط پرسنل مجرب و کارآزموده و مطابق با روش‌های عملیاتی مناسب انجام شوند. برای دسته‌های خاص از تجهیزات تحت فشار موجود در دسته‌های دوم، سوم و چهارم، عملیات کاربردی و همچنین پرسنل انجام دهنده آن باید توسط یک شخص ثالث دارای صلاحیت تأیید شود. برای انجام این تأییدیه، شخص ثالث باید آزمون‌ها و امتحاناتی را مطابق با استانداردهای هماهنگ‌سازی مناسب گذرانده باشد، یا آزمون‌ها معادل آن را بگذراند و مجوز انجام این کار را گرفته باشد.

ارزیابی سازگاری

جدول 2: مؤلفه‌های ارزیابی سازگاری برای هر دسته

Categ CA
Modules
Categ CA
Modules
I A III B1 + D
B1 + F
B + E
B + C1
H
II A1
D1
E1
IV B + D
B + F
G
H1

قبل از قرار دادن تجهیزات تحت فشار مطابق با طبقه‌بندی‌های I تا IV در بازار، این تجهیزات باید از لحاظ مطابقت با روش‌های ارزیابی سازگاری مناسب مورد بررسی قرار گیرند. با توجه به این طبقه‌بندی تجهیزات، سازندگان یکی از این روش‌های ارزیابی سازگاری را برای تجهیزات خود، همانند موارد نشان داده شده در جدول‌های 2 و 3 انتخاب می‌کنند. انتخاب سازندگان می‌تواند بر اساس سیستم‌های کنترل محصول یا سیستم کنترل استاندارد برای آنها باشد. علاوه براین، مولفه‌هایی که برای دسته‌بندی مواد با خطر بالا به کار می‌روند، می‌توانند در مورد مواد با خطر کمتر نیز به کار روند.

برای ارزیابی تطابق پذیری مونتاژهای مربوط به هرکدام از تجهیزات تحت فشار، که بخشی از آن مجموعه باشند، ارزیابی‌ها بر اساس موارد ذکر شده در جداول (ضمیمه II) انجام می‌شوند و ارزیابی به‌صورت یکپارچه برای هرکدام صورت می‌گیرد.

این مؤلفه‌ها برای محصولات دسته‌های II، III و IV نیاز به دخالت نهادهای اعلام شده توسط دلت های عضو اتحادیه دارند که وظیفه نظارت بر سیستم کیفیت سازندگان همچنین بازرسی مستقیم محصول را بر عهده دارند. سازمان‌های شخص ثالث تأییدشده نیز می‌توانند توسط اعضای اتحادیه به منظور انجام تأیید فرایند جوشکاری و تأیید پرسنل و پرسنل آزمایش‌های غیر تخریبی به‌عنوان یک نیاز اساسی برای مجموعه مونتاژهای دسته‌های I، II و IV منصوب شوند.

 ناظران کاربر نیز ممکن است توسط کشورهای عضو اتحادیه برای انجام وظیفه نهادهای نظارتی بر اساس مؤلفه‌های سازمانی خود A1، C1، F و G منصوب شوند. در این موارد، نباید علامت CE به تجهیزات و مجموعه‌های مونتاژ شده تحت فشار، که توسط ناظران کاربر تأیید شده‌اند، اعمال شود.

جدول 3: فرایند ارزیابی سازگاری برای هر کدام از مؤلفه‌ها

مؤلفه‌ها فرایند ارزیابی سازگاری شرح فرایند
A کنترل تولید داخلی در این حالت سازندگان پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.
A1 کنترل محصول داخلی با نظارت بر ارزیابی نهایی علاوه بر روش مؤلفه A، سازندگان نظارت بر ارزیابی نهایی انجام شده توسط نهادهای اعلام شده را در ارزیابی خود قرار می‌دهد.
B معاینات – نوع EC یک نهاد اعلام شده بعد از شناسایی تأیید می‌کند یک نمونه خاص از تولید محصول با مقررات ذکر شده در دستورالعمل مطابقت دارد.
B1 طراحی EC – معاینات یک نهاد اعلام شده بعد از شناسایی تأیید می‌کند یک نمونه خاص از کاربرد محصول با مقررات ذکر شده در دستورالعمل مطابقت دارد.
C1 نظارت و کنترل ارزیابی نهایی سازنده یا هرکدام از نمایندگی‌های شناخته شده آن، پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با نوع آزمون دارای مجوز – همانطور که در بخش نوع EC توصیف شد – و الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.
D تضمین کیفیت تولید، تست و بازرسی نهایی سازنده پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با نوع آزمون دارای مجوز – همانطور که در بخش نوع EC توصیف شد – یا طراحی EC، و الزامات اجرایی دستورالعمل مطابقت دارند.
D1 تضمین کیفیت تولید، تست و بازرسی نهایی سازندگان پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.
E تضمین کیفیت تولید، تست و بازرسی نهایی سازنده یا هرکدام از نمایندگی‌های شناخته شده آن، پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با نوع آزمون دارای مجوز – همانطور که در بخش نوع EC توصیف شد – و الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.
E1 تضمین کیفیت تولید، تست و بازرسی نهایی سازندگان پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.
F تأیید محصول سازنده یا هرکدام از نمایندگی‌های شناخته شده آن، پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با نوع آزمون دارای مجوز – همانطور که در بخش نوع EC توصیف شد، یا طراحی EC – گواهینامه آزمون، و الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.
G تأیید واحد سازندگان پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها، که با یک مجوز از مطابقت با تست‌های انجام شده صادر شده است، به اندازه کافی با الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.
H تضمین کیفیت کامل سازندگان پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.
H1 تضمین کیفیت کامل با نظارت و طراحی آزمون مربوط به ارزیابی نهایی سازندگان پس از کسب اطمینان اعلام می‌کنند که تجهیزات تحت فشار آنها به اندازه کافی با الزامات دستورالعمل مطابقت دارند.

اعلام مطابقت با دستورالعمل و نشانه‌گذاری CE

پس از تکمیل ارزیابی سازگاری و تطابق با دستورالعمل، و درصورتی‌که تجهیزات و مجموعه مونتاژ شده با مقررات ذکر شده در دستورالعمل مطابق داشته باشد، سازنده موظف است که برای هر کدام از قطعات تجهیزات و مجموعه مونتاژ شده تحت فشار از علامت CE استفاده کند یک اعلامیه مبنی بر مطابقت با استاندارد تهیه کنند.